Думки Генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга

 

Мета НАТО однозначна: захистити наших громадян і територію від загроз.

До них належать звичайні напади із суші, повітря або моря – але серед них також і дуже реальна загроза, яку становлять балістичні ракети з-поза меж євроатлантичного регіону. Річ у тім, що багато країн розвивають програми створення балістичних ракет. І ми, як оборонний альянс, не можемо ігнорувати цю загрозу. Протиракетна оборона – це важливий інструмент виконання головного завдання НАТО – колективної оборони.

Саме тому 28 лідерів країн Альянсу на Лісабонському саміті 2010 року вирішили розвивати сили і засоби захисту від балістичних ракет. З того часу ми розбудовуємо цю систему у відкритий спосіб.  

Наша програма протиракетної оборони є довгостроковою інвестицією у захист від довгострокової загрози. Нашою метою є забезпечення цілковитого покриття і захисту усіх європейських членів НАТО від ударів балістичних ракет, запущених з-поза меж євроатлантичного регіону.

Використовуючи «Європейський поетапний адаптивний підхід», США роблять найбільшу інвестицію в нашу колективну оборону. Чотири американських багатоцільових кораблі на зразок «Іджіс», які зараз базуються в Іспанії, зроблять важливий внесок в систему протиракетної оборони НАТО. Перебуваючи в США минулої весни, я на власні очі бачив, на що здатні ці вражаючі кораблі – вони відстежують численні цілі за сотні миль і збивають ракети в польоті.

Цього тижня ми зробимо важливий крок вперед. З введенням в дію об’єкта протиракетної оборони «Берегова Іджіс» в Девеселу, Румунія, у четвер, наші можливості ще збільшаться і значно розшириться покриття території НАТО захистом від нападів із застосуванням ракет середньої і малої дальності.

Я вдячний румунському керівництву і народові країни за їхній внесок у колективну оборону НАТО, який вони роблять приймаючи на своїй території новий об’єкт – і я дуже радий, що маю змогу взяти участь у церемонії його відкриття.  

Не менш важливим є й рішення Польщі розмістити другий об’єкт «Берегової Іджіс» в Редзіково, де у п’ятницю розпочинаються будівельні роботи, і який має бути введений в дію до 2018 року. Ці два об’єкти – в Румунії і Польщі – разом зможуть великою мірою посилити нашу обороноспроможність.

Інші члени Альянсу також відіграють свою роль. Іспанія забезпечує базування кораблів «Іджіс», Німеччина забезпечує центр управління протиракетною обороною. У Туреччині розташована радіолокаційна станція раннього оповіщення. Велика Британія інвестує в інші наземні радари. Данія і Нідерланди оснащують свої фрегати новими удосконаленими радарами.

Важливо те, що, як видно із назви, система, яку ми будуємо, є оборонною. Снаряди, які ми використовуємо для знищення ракет, що летять на нас, не мають вибухівки; вони просто «скидають» свої цілі з неба. Тобто, ми не можемо їх використовувати для нападу, якби ми навіть цього хотіли.

Ця система не становить ніякої загрози і для російських засобів стратегічного стримування. І географія, і закони фізики унеможливлюють збиття системою НАТО російських міжконтинентальних балістичних ракет. Перехоплювачів занадто мало і вони знаходяться або дуже далеко на південь, або дуже близько до Росії, щоб бути здатними це зробити.

Ми неодноразово чітко це пояснювали російським властям. Проте Росія відхиляє усі пропозиції НАТО щодо співпраці з питань протиракетної оборони, в тому числі створення спільних центрів і режиму забезпечення прозорості протиракетної оборони. Москва в односторонньому порядку припинила діалог з НАТО з цього питання ще в 2013 році.

НАТО продовжуватиме вести діалог з Росією тоді і там, де це можливо. І зараз, коли напруження високе, тримання каналів комунікації відкритими як ніколи важливе. Водночас НАТО продовжить зміцнювати нашу оборону задля захисту своїх членів від будь-яких загроз, в тому числі і від балістичних ракет.

Як Генеральний секретар НАТО я дуже пишаюся тим, як висвітлила Альянс наша робота у галузі протиракетної оборони. Що ми рішучі в наших зусиллях захистити свої народи. І що ми маємо персонал вищого ґатунку, здатний розробляти, будувати і зараз експлуатувати одну з найбільш просунутих сучасних технологій для гарантування нашої безпеки.

Наш успіх також є демонстрацією цінності трансатлантичної командної роботи – і доводить, що ми адаптуємося до непевного майбутнього і готові, як Альянс 28 держав, інвестувати в нашу колективну оборону.

 Ми не можемо знати напевно, які виклики нас очікують у майбутньому. 67-річна історія НАТО навчила нас цьому дуже добре. Проте вона також навчила нас бути готовими захищати наші країни від будь-якої загрози в будь-який час. У цьому сенсі церемонія, що відбулася цього тижня в Девеселу, і роботи, які розпочалися в Редзіково, є важливими кроками вперед.

Єнс Столтенберг – Генеральний секретар НАТО. Ця передовиця була опублікована в румунській газеті «Адеварул» і у польській «Газеті виборчій» у четвер, 12 травня 2016 року.

Первая в Украине социальная сеть о НАТО

Проект НАТО-КВЕСТ это первая в Украине социальная сеть для молодежи с проеворопейскими взглядами, с интегрированной системой квестов о НАТО, с начислением баллов и призовой системой для наиболее активных участников.

Присоединяйтесь к нам прямо сейчас.

Войти в клуб

Последние новости

Показать все

НАТО КВЕСТ

Главное о Нашем проекте, или почему Вам стоит обратить на него внимание, учавствовать в нем. Начинать строить свои команды, участвовать в социальной сети, и побеждать!

Социальная сеть

НАТО КВЕСТ это социальная сеть, для активной молодежи. Присоединяйтесь к нам, приводите своих друзей, учавствуйте в акциях, и выигрывайте удивительные призы

Станьте ГЕНЕРАЛОМ

Победители каждого сезона которые дослужились до звания ГЕНЕРАЛ получат главный приз ПОЕЗДКУ в ШТАБ КВАРТИРУ НАТО в Брюсселе!

КВЕСТ НАТОКВЕСТ

Прохаодите квест о НАТО в течении 100 дней, собирайте команду друзей. Зарабатывайте новые звания и побеждайте в проекте

 • 18

  Регионов Украины

  На данный момент презентация проекта НАТО КВЕСТ прошла в ВУЗ-ах 18 регионов Украины.

 • 3000

  Участников

  Количество активных участников проекта на данный момент. (Количество участников постоянно растет)

 • 3

  Года активной работы

  Проект НАТО Квест развивается уже более 3-х лет.

 • 6

  Победителей

  За время работы проекта победители 2-х сезонов проекта НАТО-КВЕСТ посетили в штаб квартиру НАТО в Брюсселе.