НАТО інтенсифікує наукове співробітництво з Україною

апр 10 2019

Експерти з НАТО і України обговорили хід виконання низки проектів і домовились про нові сфери співробітництва, такі як реінтеграція жінок-військових у цивільне життя. Ці питання обговорювались на 16-му засіданні Спільної робочої групи Україна – НАТО з наукового і екологічного співробітництва, яке відбулося в штаб-квартирі НАТО 28 березня 2019 року.

Співробітники Української державної служби з надзвичайних ситуацій шукають міни за допомогою обладнання, наданого за програмою НАТО «Наука заради миру» (SPS). Балаклія, Україна, березень 2017 року.

Після незаконної анексії Криму Росією у 2014 році і початку російсько-українського конфлікту понад 12 тисяч науковців і дослідників були вимушені залишити місце свого проживання. Зважаючи на ці проблеми, програма НАТО «Наука заради миру і безпеки» (SPS) значно посилила свою підтримку України, надаючи обладнання і стипендії молодим науковцям.

Професор Максим Стріха, заступник міністра освіти і науки України, пояснив: «залучаючи українських науковців до досліджень високого рівня і діяльності з розбудови потенціалу, програма SPS активно підтримує українські наукові і академічні установи, зміцнюючи українську науку».

Відповідаючи на нинішні виклики безпеці

Сьогодні основна співпраця зосереджена на боротьбі з тероризмом, захисті від радіологічних, хімічних, біологічних і ядерних засобів (РХБЯ), розвитку передових технологій, виявленні і знешкодженні вибухонебезпечних боєприпасів і мін.

 

З Україною ведеться понад 33 різних проекти і заходи, що робить цю країну найбільшим отримувачем програми НАТО SPS. «Один із флагманських проектів сьогодні дістав назву «Декстер»,  –  каже д-р Деніз Юксель-Бетен, старша радниця з питань SPS і партнерської співпраці в НАТО. «Він спрямований на системи виявлення вибухівки і вогнепальної зброї в громадських місцях, дистанційно і в реальному часі, не перериваючи пасажиропотік», –  зазначила вона. В рамках іншого проекту українські і італійські науковці розробляють новий тип кристалічних сенсорів для виявлення РХБЯ засобів. Це допоможе в боротьбі проти тероризму.

Крім того, в рамках платформи Україна – НАТО з протидії гібридній війні, програма SPS надає допомогу Україні і Литві запроваджувати спільну ініціативу з розробки системи раннього попередження про гібридні загрози. У квітні 2019 року у Вільнюсі відбудеться захід з вироблення рекомендацій і Плану дій.

Ряд проектів вже виконуються

У рамках Комплексного пакета допомоги (CAP) в Україні вже здійснюються три багатонаціональних флагманських проекти, а саме – багатонаціональна система телемедицини, підтримка гуманітарного розмінування в Україні і розробка тривимірного радара для виявлення мін. «Нині в Україні наявна 500-кілометрова лінія фронту з високою концентрацією мін», –  каже професор Стріха. – Цивільні мешканці регулярно отримують поранення або гинуть від цих залишків війни. Цей проект спрямований на задоволення негайної потреби в посиленні безпеки наших громадян».