Два наукових проекти НАТО пройшли успішне випробування в Сербії

окт 12 2018

Два інструменти для ліквідації наслідків катастроф, а саме – багатонаціональна система телемедицини і Система нового покоління для управління при інцидентах пройшли випробування під час навчань у Сербії з підготовки до ліквідації наслідків катастроф цивільного характеру, які відбулись із 8 до 11 жовтня 2018 року. Ці інструменти були розроблені в рамках програми НАТО «Наука заради миру і безпеки» (SPS).

Майже дві тисячі представників із 40 країн разом тренувались у Сербії під час широкомасштабних навчань з ліквідації наслідків катастроф цивільного характеру на основі сценарію катастрофічного землетрусу. Ці навчання надали можливість відпрацювати міжнародну співпрацю і посилити здатність команд з різних країн ефективно працювати разом задля рятування життів під час надзвичайної ситуації. Уроки, які ми засвоїли цього тижня, допоможуть нам врятувати ще більше життів у майбутньому», –  сказав Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, який був присутній на відкритті навчань разом з Президентом Республіки Сербія Александаром Вучичем.

Посилення зв’язку і взаємодії між тими, хто перші реагують на надзвичайні ситуації

Під час навчань була випробувана Система нового покоління для управління під час інцидентів (NICS). Цей сучасний засіб комунікації забезпечить обізнаність з обстановкою  учасників ліквідації наслідків катастрофи і сприятиме співпраці між ними. Нею можна користуватись за допомогою мобільних пристроїв і легко передавати інформацію, наприклад, за допомогою обміну картами. Ця технологія вже запроваджується в Боснії і Герцеговині, Хорватії, Чорногорії і колишній Югославській Республіці Македонія, доповнюючи і поєднуючи вже існуючі системи реагування на надзвичайні ситуації.

Розвиток системи телемедицини у разі надзвичайних ситуацій

Потім фахівці продемонстрували можливості багатонаціональної системи телемедицини НАТО. «Цей проект допомагає підняти рівні виживання і знаходить своє застосування як у військовому, так і у цивільному контекстах»,  –  пояснив д-р Ейюп Турмус, радник і менеджер програм SPS.

Для рятування життів у разі надзвичайних ситуацій особливо важливого значення набуває швидкий доступ до спеціальних знань і досвіду. Цей проект, за допомогою сучасних комунікаційних технологій, допомагає першим безпосереднім учасникам ліквідації наслідків катастрофи напряму зв’язатись з фахівцями-медиками, які отримують доступ до пацієнта і можуть надавати рекомендації в реальному масштабі часу. Унікальність цього проекту полягає в можливості зв’язати між собою різні національні засоби телемедицини і розвивати міжнародну мережу спеціалістів-медиків.

Робота з партнерами

«Сербія – 2018»  –  це найбільші навчання, організовані Євроатлантичним центром НАТО з координації реагування на катастрофи (EADRCC), і перші, які приймає Сербія як партнер НАТО. Ці навчання слугують платформою для випробування технологій, подібних до тих, що розвиваються в рамках програми SPS, яка покликана розвивати діалог і практичну співпрацю між країнами-членами і партнерами НАТО на основі наукових досліджень, технічних інновацій і обміну знаннями.