Фахівці НАТО з вироблення політики обговорюють питання стримування і ядерної політики

нояб 29 2018

Представники країн – членів НАТО, персонал НАТО та інші експерти, на запрошення США, зібрались у четвер, 29 листопада 2018 року, у Вашингтоні, округ Колумбія, для обговорення потреб стримування в світлі зміни і погіршення клімату безпеки. Вслід за липневим самітом НАТО, Симпозіум НАТО з ядерної політики, який проводиться щорічно в одній з країн Альянсу, присвячений широкому колу питань, серед яких посилення сил і засобів стримування і оборони НАТО, контроль над озброєннями і пріоритети адаптації ядерної політики НАТО.

«У нестабільному світі ядерна зброя продовжує відігравати критично важливу роль серед сил і засобів стримування і оборони НАТО», –  сказала Джессіка Кокс, директор з питань ядерної політики в НАТО, яка головувала на симпозіумі. «Росія розвиває і бере на озброєння нові ядерні сили, водночас порушуючи міжнародний режим контролю за озброєннями, покликаного зберігати стратегічну стабільність в євроатлантичному регіоні. Тому НАТО потрібно продовжувати зберігати надійні і дієві ядерні сили стримування», –  зазначила вона, підкресливши провідну роль цього симпозіуму як форуму для широкомасштабного обміну думками щодо ядерних викликів і проблем.

«Нинішній ландшафт ядерних загроз динамічний, як ніколи», –  сказав голова Групи НАТО високого рівня д-р Джеймс Г. Андерсон. «Дедалі більш вагомим стає питання ядерних озброєнь в стратегії безпеки інших держав, особливо необхідність продовжувати притягати Росію до відповідальності за її агресивні дії і порушення Договору ЯССД. Серйозні дискусії, які ми провели  під час симпозіуму з питань ядерної політики, допомагають зміцнювати нашу єдність і рішуче діяти разом у відповідь на виклики».

Ядерне стримування є основним компонентом сил і засобів стримування і оборони НАТО і давнім елементом політики НАТО. Доки існуватиме ядерна зброя, НАТО залишатиметься ядерним альянсом. Основна мета ядерних сил і засобів Альянсу полягає в збереженні миру, запобіганні силовому примусу і стримуванні агресії. Внаслідок змін у кліматі безпеки із 2014 року НАТО здійснює кроки із забезпечення збереження своїх сил і засобів ядерного стримування на високому рівні безпеки, захищеності і ефективності. Водночас НАТО має давню історію виконання своєї частини роззброєння і нерозповсюдження. По закінченні холодної війни НАТО радикально скоротила – більше як на 85 відсотків – кількість ядерних озброєнь, розташованих в Європі. НАТО прагне більш безпечного миру для всіх і готова здійснювати подальші практичні кроки і дієві заходи задля створення умов для подальших переговорів щодо ядерного роззброєння і досягнення кінцевої мети – світу без ядерної зброї.