НАТО та Іспанія обговорили реакцію Альянсу на нові виклики безпеці

март 13 2015

Генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг подякував Іспанії за її внесок в Альянс під час візиту в Мадрид в четвер 12 березня 2015 року. Він підкреслив, що НАТО реагує на загрози як на сході, так і на півдні. Після зустрічі з прем'єр-міністром Маріано Рахой Брей, Генеральний секретар мав аудієнцію у Його Величності короля Феліпе VI. На спільній прес-конференції за підсумками зустрічі з міністром закордонних справ Хосе Мануель Гарсія-Маргальо пан Столтенберг назвав Іспанію «вірним союзником», додавши «Ви зробили багато для нашої спільної безпеки».Генеральний секретар висловив вдячність за активну позицію Іспанії в місіях і операціях НАТО, наголосивши на участі Іспанії в контролі авіа простору Балтії, розміщенні батареї протиракетної оборони в Туреччині та розміщенні кораблів протиракетної оборони на військово-морській базі Рота. Він зазначив, що в кінці 2015 року в Іспанії відбудеться найбільше тренування НАТО за останні роки, яке включатиме в себе близько 25 000 військовослужбовців. Пан Столтенберг також подякував Іспанії за «провідну роль у зміцненні безпеки в Афганістані».

Генеральний секретар попередив, що «Росія порушила міжнародні правила, здійснюючи агресивні дії проти України». Він зазначив, що «припинення вогню на сході України, схоже, триває, однак воно залишається нестійким». Він додав: «Ми бачили відведення важкої зброї, але вона може повернутися дуже швидко». Він закликав усі сторони забезпечити спостерігачам ОБСЄ повний доступ і надати гарантії безпеки, необхідні їм для засвідчення відведення зброї. «Це життєво важливо для повної реалізації Мінської угоди», сказав він.

Пан Столтенберг також згадав про виклики безпеці на півдні, в тому числі поширення нестабільності на Близькому Сході і в Північній Африці. Він назвав ІДІЛ «прямою загрозою нашій безпеці», говорячи, що «це стимулює терористичні атаки на наших вулицях». Генеральний секретар підкреслив важливість співпраці з партнерами, що має забезпечити стабільність південних сусідів, зазначивши, що НАТО допомагає порадами Йорданії щодо створення інститутів оборони. Він додав, що НАТО також готова «підтримати Лівію порадами» подібним чином і оцінює запит з Іраку. Генеральний секретар зазначив, що, допомагаючи сусідам, Альянс «може будувати стабільність» без розгортання своїх сил.

«НАТО адаптується до нових викликів, з якими ми стикаємося. Ми більш ніж вдвічі збільшуємо кількість Сил реагування НАТО, з 13 000 до 30 000», сказав Генеральний секретар. Він додав, що Альянс також створює новий 5000-й загін швидкого реагування. Пан Столтенберг зазначив, що в 2016 році Іспанія буде першим союзником, що керуватиме цими силами. Він назвав лідерство Іспанії «сильним сигналом солідарності в НАТО» і доказом того, що «європейці беруть на себе відповідальність за свою власну безпеку».

«Ми не можемо сприймати нашу безпеку як належне», сказав Генеральний секретар. «Безпека є основою всього, що ми маємо: нашого процвітання, наших цінностей, нашого відкритого суспільства».

Також в Мадриді Генеральний секретар Столтенберг зустрівся з міністром оборони Педро Моренесом Еулате.