107-ме засідання Дорадчого комітету НАТО з електронної боротьби (NEWAC) відбувається у Брюсселі

нояб 26 2019

Із 25 до 27 листопада Дорадчий комітет НАТО з електронної боротьби (NEWAC) провів своє 107-ме пленарне засідання в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі. На засіданні головував полковник Зія Кабасакал, голова Комітету.

За останні 70 років у НАТО зрозуміли важливість електронної боротьби (EW), яка є військовими діями із застосуванням електромагнітної енергії для забезпечення ознайомлення з обстановкою і забезпечення наступальних і оборонних дій. Водночас вона може застосовуватись задля позбавлення супротивника можливості завдавати шкоди в електромагнітному спектрі (EMS), або використовувати його. Від атак на радарні системи, глушіння систем зв’язку і навігації до електронного маскування, перевірки, рекогносцировки і збирання розвідданих, EW можна застосовувати в повітрі, на морі, на суші і в космосі. Тому абсолютно необхідно, щоб НАТО залишалась готовою і здатною протидіяти будь-якому застосуванню EW супротивником.

Попри своє існування ще з часів Першої світової війни і в будь-якому конфлікті з того часу, включно з Іраком, Афганістаном і Сирією, а зовсім недавно під час кризи в Україні, EW постійно розвивається і залишається непростим завданням для Альянсу. Технічний розвиток відбувається дуже швидко, і засоби Альянсу не повинні відставати. В НАТО цю роботу очолює NEWAC, що відповідає за нагляд за розробкою політики НАТО щодо  EW, доктрини і концепцій командування і управління,  а також за моніторинг EW підтримки операціям НАТО.

На своєму 107-му пленарному засіданні NEWAC обговорив стратегію НАТО в сфері EMS, визнання EW як навчально-тренувальної дисципліни і удосконалення політики НАТО щодо EW і концепції майбутньої EW.

Говорячи про стратегію EMS, полковник Кабасакал наголосив на важливості цієї стратегії для НАТО: «Здатність збройних сил мати безперешкодний доступ і використовувати електромагнітне середовище необхідна для успіху більшості військових операцій. Вона також визначатиме ефективність наших контрзаходів в галузі електронної боротьби і нашу спроможність захистити свої сили, засоби і війська». Він зазначив, що для впровадження цієї стратегії потрібні умілі, навчені і досвідчені фахівці, тому необхідно визнати EW навчально-тренувальною дисципліною.

Останнім пунктом порядку денного було удосконалення політики НАТО в сфері EW. Учасники поділились своїм досвідом, отриманим під час національних, двосторонніх і багатонаціональних тренувань і навчань, а також навчань, проведених на оперативному рівні. «Протягом минулого року НАТО досить активно застосовувала електронну боротьбу, розробляючи, випробовуючи і відпрацьовуючи нові засоби і тактику. Нещодавнім прикладом стали навчання НАТО з електромагнітних операцій (NEMO), проведені минулого місяця, під час яких 13 країн НАТО випробовували передові методи протидії модельованим сучасним протикорабельним ракетам, відвертаючи їх від цілі за допомогою найсучаснішого електронного захисного обладнання. Це стало чудовим прикладом того, як члени Альянсу розробляють нову оборонну технологію на протидію новим викликам безпеці. Спостереження за такими навчаннями і отриманий на них досвід допомагають виявляти прогалини і виробляти відповідні рекомендації з підготовки НАТО до майбутньої електронної боротьби», –  підкреслив головуючий.

Пленарне засідання NEWAC є подією, що відбувається двічі на рік і на якій збираються військові представники усіх 29 країн – членів НАТО, стратегічних командувань та інших комітетів і установ НАТО.